Felhívás: EFOP-1.2.9-17-es konstrukció, Nők a családban és a munkahelyen
Projektmegvalósítás időszaka: 2018.01.01-2020.06.30. (összesen 30 hónap)
Támogatás összege: 199.997.635 Ft
Támogatási intenzitás: 100%
Megvalósítás formája: 3 tagú Konzorcium valósítja meg a projektet
Főkedvezményezett: Dél-békési Jövőkép Térségi Társadalmi és Gazdasági Fejlesztési Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Konzorciumi partnerek: Dél-Békés Mentőcsoport Katasztrófavédelmi Alapítvány, Kaszaper Közös Önkormányzati Hivatal.
Projekt logó:
A projekt tartalmának bemutatása:
Fő cél: A nők munkaerő-piaci helyzetének javítása, a család és munka összeegyeztethetőségének előmozdítása helyi megoldásokkal és együttműködésekkel.
Részcélok:
– A nők atipikus foglalkoztathatóságának javítása, különös tekintettel a helyben beazonosítható hiányszakmákra
– A munkáltatók és a munkavállalók helyi szintű együttműködésének javítása a család és a munka összeegyeztethetőségének érdekében
– A magánélet és a munka összehangolását segítő támogató szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatók és a velük együttműködő közösségek működési feltételeinek megteremtése helyben
– Atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítése, elterjesztése a részmunkán és a távmunkán kívül az önfoglalkoztatás, a bedolgozás, az egyszerűsített vagy alkalmi munka, a job sharing és a munkaerőkölcsönzés formák, az új típusú munkaidő modellek népszerűsítésével és a bevezetés lehetőségének ismertté tételével mind a munkavállalók, mind a munkaadók körében
– A nőkkel szembeni társadalmi és gazdasági sztereotípiák lebontása helyi szemléletformáló eszközökkel.
A projekt célcsoportját az aktív korú női munkavállalók, a munkaadók, illetve a nőket körülvevő család tagjai (nagyszülők, apák) alkotják. Különösen azoknak a nőknek szeretnének segíteni, akik a munkaerőpiacon hátránnyal indulnak, pl. pályakezdők vagy kisgyermeket nevelnek, nagycsaládosak vagy gyermeküket egyedül nevelik, idős hozzátartozójukat gondozzák, fogyatékkal élnek vagy fogyatékos gyermeket nevelnek.
A projektben létrejövő Család és KarrierPONTban legalább 500 nő képzéseken, állásbörzén vehet részt, illetve a létrejövő Család és KarrierPONT koordinálja a segítő szolgáltatások csere alapú elterjedését (pl. gyermekfelügyelet, háztartás területén stb.). A térség munkaadói fórumok, workshopok keretében ismerkednek az atipikus munkavégzés előnyeivel. A lakosság számára szervezett rendezvények keretében felhívják a figyelmet a nők és férfiak változó szerepeire, bemutatják a gazdasági és társadalmi életben sikereket elért nők példáit, a vidék-, térség- és gazdaságfejlesztésben, közéletben betölthető szerepeket és lehetőségeket.
A projekt rövidtávú hatásai
– A nők munkaerő-piaci helyzetének javítása céljából szemléletformáló kommunikációs kampány bonyolításának hatásaként egyre több tájékozott nő, munkadó és munkavállaló lesz a járásban.
– A helyben beazonosítható hiányszakmákra női potenciális munkavállalók képzik magukat.
– A munkáltatók és a munkavállalók helyi szintű együttműködésének javítása céljából megindul a párbeszéd a szakmai és egyéb rendezvényeken.
– Az atipikus foglalkoztatási formák elterjesztésének hatására egyre nő azon személyek száma, akik a részmunkán és a távmunkán kívül az önfoglalkoztatás, a bedolgozás, az egyszerűsített vagy alkalmi munka, a job sharing és a munkaerő-kölcsönzés formák, az új típusú munkaidő modellek használatát kezdik célszerűnek tartani saját életük kapcsán, továbbá a munkavállalók ismeretei is bővülnek a témában.
– A nőkkel szembeni társadalmi és gazdasági sztereotípiák enyhülnek a helyi szemléletformáló eszközök használatának hatására.
A projekt hosszútávú hatásai
– Javul a nők munkaerő-piaci helyzete, előremozdul a család és munka összeegyeztethetősége a helyi megoldások és együttműködések hatására.
– Javul a nők atipikus foglalkoztathatósága, különösen a helyben beazonosítható hiányszakmák tekintetében.
– Javul a munkáltatók és a munkavállalók helyi szintű együttműködése a család és a munkaösszeegyeztethetőségének érdekében.
– Megteremtődnek a magánélet és a munka összehangolását segítő támogató szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatók és a velük együttműködő helyi közösségek működési feltételei.
– Elterjednek az atipikus foglalkoztatási formák, a részmunkán és a távmunkán kívül az önfoglalkoztatás, a bedolgozás, az egyszerűsített vagy alkalmi munka, a job sharing és a munkaerő-kölcsönzé formák, az új típusú munkaidő modellek is népszerűvé vállnak, új bevezetési lehetőségek teremtődnek.
– Enyhül a nőkkel szembeni társadalmi és gazdasági sztereotípiák a helyi szemléletformáló eszközök használatának hatására.
A képzések, a szakmai és a lakosság számára szóló szemléletformáló rendezvények megvalósítása és más egyéb projekt tevékenységek mellett a program fontos célja a Család és KarrierPONT, mint közösségi tér „felélesztése” és bevitele a helyiek mindennapjaiba. Fontosnak tartjuk, hogy a célcsoportunk és a családjaik tudják, hogy a Család és KarrierPONT Mezőkovácsháza egy olyan hely, ami azért jött létre, hogy a helyi nők, édesanyák, nagymamák személyes fejlődését sokoldalúan támogassa, és segítse Őket a hétköznapokban, az élet minden területén helyt állni, miközben közösséget is formál.
Projekt azonosító száma: EFOP-1.2.9-17-2017-00078